Gençlerin Yeni Tutkusu Fortnite!

Sadece 6 ay içerisinde 45 milyondan fazla oyuncuya ulaşan ve halen yeni oyuncular çekmeye devam eden Fortnite Battle Royale’in başarısının arkasında ne yatıyor?

Epic Games tarafından 2017 Temmuz’unda piyasaya sürülen Fortnite oyuncuların yaşanan bir felaketin pençesindeki dünyada hayatta kalma mücadelesi verdikleri bir oyun. Oyuncular birbirleriyle gruplar kurabiliyor, topladıkları kaynaklarla sığınaklar inşa ederek kendilerini dünyayı kasıp kavuran fırtınalardan ve yaratıkların saldırılarından koruyor.

Fakat oyuna bugünkü başarısını getiren şey 2017 Eylül’ünde oyuncuların erişimine açılan “Battle Royale” modu. PC, Mac, PlayStation4 ve Xbox One platformlarında ücretsiz olarak oynanabilen Fortnite Battle Royale bir anda büyük bir sıçrama yaptı ve 45 milyondan fazla oyuncuya ulaşmayı, aynı anda en çok oyuncunun oynadığı ve Twitch’te en çok izlenen oyun olmayı başardı.

Bir uçaktan adaya atlayan ve ellerinde kazmaları haricinde hiçbir alet olmayan 100 oyuncu, haritayı dolaşarak kaynak toplamaya ve kullanabilecekleri eşyalar aramaya başlıyor. Bunu yaparken bir yandan da gözlerini diğer oyunculara karşı açık tutuyorlar çünkü Açlık Oyunları filmini andıran bu modda yalnızca bir kişi hayatta kalabiliyor. Haritayı çepeçevre saran ve çevreden merkeze doğru ilerleyen bir fırtına da oyuncuların daima hareket halinde olmaya mecbur bırakıyor. Harita daraldıkça oyuncular aynı noktaya doğru ilerliyor ve çatışmalar kaçınılmaz hale geliyor.

Oyunun bu rahat oynanışı ve ücretsiz olması kısa sürede on milyonlarca oyuncunun oyuna başlamasını sağladı ve Fortnite en büyük rakibinin oyuncu sayısını yalnızca 3 ayda geçti. Ardından Epic Games sene başında yaptığı bir açıklamayla oyuna 1 ayda 10 milyon yeni oyuncunun eklendiğini ve toplam oyuncu sayısının 40 milyona yükseldiğini duyurdu. Bu açıklamadan 4 gün sonra ise oyuncu sayısı 45 milyona ulaşmıştı. Böylelikle en çok oynanan oyunlardan biri olan Fortnite, başarısını Şubat ayında da sürdürdü. 8 Şubat’ta Epic Games tarafından yapılan bir açıklamayla oyunu aynı anda oynayan oyuncu sayısının 3,4 milyona ulaştığı duyuruldu.

Fortnite’ın bu büyük başarısı oyunun internet üzerinden oyun yayını yapan yayıncılar arasında da popüler olmasını sağladı. Bunun sonucunda Fortnite YouTube ve Twitch gibi yayın platformlarında en çok izlenen oyunlardan biri oldu. Yayınlarını 100 binden fazla kişinin canlı izlediği, Twitch’in yıldız isimlerinden “Ninja” takma adlı Tyler Blevins’in 15 Mart’taki yayını ise bu alanda büyük bir rekorun kırılmasına sahne oldu. Amerikalı ünlü rap şarkıcısı Drake, Ninja ile birlikte Fortnite oynayacağını sosyal medyadan duyurunca ikilinin oyununu aynı anda 600 binden fazla insan canlı olarak izledi. Bu da turnuvalar dışında bir yayının ulaştığı en yüksek izleyici sayısı olarak kayıtlara geçti.

Yayının ardından yapılan haberlerde Ninja’nın takipçi sayısını 180 bine, platformdan kazandığı aylık para miktarını ise 500 bin dolara çıkardığından bahsedilmesi, özellikle ekonomi basınının dikkatini Fortnite’ın üzerine çekti.

Oyunu sürekli geliştiren ve güncelleyen Epic Games bu sayede gerçek dünyadaki hoş detayları büyük bir hızla oyuna yansıtabiliyor. Oyundaki pek çok hareket ve dans gerçek dünyadan esinlenilmiş. Fakat oyunun başarısı iki yönlü bir etkileşim yaratıyor. Artık günlük hayatta da oyunun yansımalarını görmek mümkün. Sporcular sevinçlerini oyundaki hareketler ve dans figürleriyle yapmaya başladı.

Bunun güzel bir örneği 3 Mart’ta Bayer 04 Leverkusen ile VfL Wolfsburg arasında oynanan maçta sergilendi. Leverkusen oyuncusu Julian Brandt gol sevincini Fortnite’taki bir hareketi taklit ederek yaptı. Alman futbol ligi Bundesliga’nın resmi YouTube sayfasından yayınladığı video on binlerce kez izlendi.

Ülkemizde de büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan Fortnite’ın yakın zamanda mobil cihazlarda da oynanabilecek olması oyunun yükselişini sürdüreceğinin bir işareti olarak görülüyor.

F2P ÜYELERİ NE DİYOR?